Każdy z nas niejednokrotnie korzystał lub na co dzień korzysta z urządzenia, jakim jest winda. To niezwykle praktyczny wynalazek, dzięki któremu możemy dostać się na kolejne piętro, bez konieczności korzystania ze schodów. Mimo iż winda jest sprzętem, który doskonale znamy, to zazwyczaj nie mamy świadomości, jak wiele elementów składa się na jej odpowiednie działanie. Jednym z nich jest falownik, odgrywający niebagatelną rolę w pracy maszyny. Z poniższego tekstu można dowiedzieć się, do czego służy falownik w windzie i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest falownik? Objaśnienie pojęcia

Nim zajmiemy się wyjaśnieniem tego, jakie znaczenie w pracy windy ma falownik, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest omawiane w artykule urządzenie. To sprzęt elektryczny, którego rolą jest zmiana prądu stałego na prąd przemienny o regulowanej wartości napięcia oraz częstotliwości. W wyniku tego możemy go używać do napędzania różnego rodzaju silników elektrycznych, a regulowana częstotliwość napięcia wychodzącego z urządzenia pozwala nam na kontrolę momentu obrotowego.

Falownik windy - do czego służy?

Falownik to jeden z kluczowych komponentów, wpływających za płynną jazdę windy. To właśnie on odpowiada za sterowanie wciągarką, a w sprzężeniu zwrotnym współpracuje ze specjalnym urządzeniem, informującym go o kierunku oraz prędkości, z jaką porusza się podest windowy bądź kabina. Specyfika oraz rodzaj wind wymagają zastosowania odpowiednich falowników, wykorzystywanych w systemach dźwigowych.

Gdzie kupić windę? Profesjonalna firma

Inwestycja w odpowiednio zaprojektowaną windę wymaga skorzystania z oferty doświadczonych specjalistów. ZEMM to firma specjalizująca się w produkcji niezawodnych oraz bezpiecznych urządzeń zgodnie z aktualnie obowiązującymi wymaganiami Norm i Dyrektyw Unii Europejskiej.

Oferujemy wysokiej jakości sprzęt, stworzony z trwałych i wytrzymałych komponentów, wpływających nie tylko na sprawność, ale efektywność pracy czy żywotność produkowanych przez nas dźwigów. Zapewniamy również fachowe doradztwo oraz wsparcie, pomagając klientom w doborze odpowiedniego rozwiązania, które spełni jego oczekiwania. W razie pojawienia się dodatkowych pytań warto się z nami skonsultować, abyśmy mieli szansę udzielić na nie wyczerpujących temat odpowiedzi.

Falownik do windy - dlaczego jest tak istotny?

Falownik jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłową pracę windy. To mechanizm odpowiadający za płynne działanie urządzenia, a w przypadku wind osobowych wykorzystujemy je również w formie napędu do drzwi. Niejednokrotnie to jedne z najbardziej kosztownych części dźwigu, dlatego warto zadbać o regularne serwisowanie sprzętu, by w razie potrzeby móc szybko zareagować.

Falownik w windzie - czym powinien się wyróżniać?

Falownik do windy powinien spełniać kilka istotnych wymagań, by zapewnić jej płynną pracę. Przede wszystkim sprzęt musi być zaprojektowany w odpowiedni sposób, co wpłynie na możliwość sprawnej zmiany prędkości dźwigu oraz zapobiegnie gwałtownym szarpnięciom, bądź wstrząsom. Powinien zostać dodatkowo zabezpieczony, a także spełniać wszelkie obowiązujące normy i zasady bezpieczeństwa.

Ponadto w wyniku intensywnej eksploatacji wind, istotne jest, aby falownik wyróżniał się dobrą efektywnością energetyczną, łatwością konserwacji oraz diagnostyki, ale również solidną konstrukcją. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany dźwig posłuży w danym budynku przez długi czas, a korzystanie z niego będzie nie tylko bezpieczne, ale i również komfortowe.

Back to top