W obszernej ofercie naszej firmy znajdziesz zarówno windy osobowe, jak i towarowe. Świadomość na temat tego, czym różnią się te dwa typy dźwigów ułatwi współpracę z naszymi specjalistami przy planowaniu i realizacji indywidualnego zamówienia. Warto wiedzieć, że znaczenie w tym przypadku ma nie tylko przeznaczenie dźwigu, ale także różnego rodzaju parametry techniczne. Winda towarowa a winda osobowa – czym się różnią?

 


Do podstawowych różnic między windą osobową a windą towarową należy zaliczyć rodzaj ładunku. W przypadku tych pierwszych możliwe jest przewożenie zarówno osób, jak i różnego rodzaju towarów, chociażby bagaży. Natomiast przemieszczanie się ludzi windą towarową jest niewskazane, a nawet zabronione – między innymi ze względów bezpieczeństwa. Warto jednak wiedzieć, że nasza firma jest w stanie zrealizować dostosowane do indywidualnych potrzeb dźwigi towarowo-osobowe, które sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy przewożony ładunek wymaga asysty w celu jego odpowiedniego zabezpieczenia.


Winda towarowa a winda osobowa – kwestia lokalizacji panelu sterowania


Przemieszczanie się ludzi windą towarową jest niewskazane między innymi z tego względu, że w przypadku takich dźwigów panel sterowania nie jest umieszczony w kabinie, tak jak to ma miejsce w windach osobowych. Oznacza to, że osoba podróżująca windą towarową nie będzie miała możliwości kontroli tego, na jakim piętrze się zatrzyma, ponieważ za sterowanie nią odpowiada panel zewnętrzny. To tylko jeden z przykładów zasadniczych różnic między windą osobową a windą towarową – kolejne skupiają się na wymiarach, możliwym udźwigu, a niekiedy również na rodzaju napędu.


Winda towarowa a winda osobowa – czym się różnią w zakresie wymiarów i udźwigu?


Różnice pomiędzy windą towarową a windą osobową niekiedy widoczne są na pierwszy rzut oka – chociażby w zakresie wymiarów. Pod tym kątem dźwigi służące do transportu osób mają podobną do siebie pojemność, natomiast windy towarowe są pod tym względem znacznie bardziej zróżnicowane. Jest to bowiem uzależnione od tego, jakiego rodzaju ładunki będą nią przewożone. Mogą być to zarówno całe palety towarów lub przedmioty wielkogabarytowe, jak i dokumenty czy posiłki. Z reguły więc windy osobowe są węższe i wyższe niż te przeznaczone do transportu towarów.

Tym samym różnice między tymi dwoma typami wind przejawiają się w zakresie maksymalnego udźwigu. Windy osobowe najczęściej mogą przewozić od kilku do kilkunastu osób, a więc ich udźwig będzie się plasował na poziomie kilkuset kilogramów lub nieco powyżej tysiąca. Co ważne, w tym przypadku często można spotkać się z podawaniem informacji o udźwigu w przeliczeniu na maksymalną ilość osób, która może jednocześnie podróżować dźwigiem. Windy towarowe natomiast, ze względu na swoje przeznaczenie, nierzadko są w stanie znieść obciążenie wynoszące nawet kilkanaście ton.

windy towarowe a osobowe - różnice


Winda osobowa a winda towarowa – jak je odróżnić?


Dokonanie trafnego rozróżnienia między windą osobową a windą towarową jest niezwykle ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Niekiedy zdarza się, że sama konstrukcja dźwigu towarowego uniemożliwia przewożenie ludzi ze względu na swoje wymiary. Oczywistym sygnałem powinien być również występujący w niej brak panelu sterowania. W miejscach, w których codziennie pracuje i przebywa wiele osób warto również tego rodzaju windę odpowiednio oznakować, aby zminimalizować ryzyko pomyłek o potencjalnie niebezpiecznych konsekwencjach. Na rynku można zaopatrzyć się w specjalny znak, który informuje o obecności windy towarowej, a także zakazie korzystania z niej przez ludzi.

 

Winda towarowa a winda osobowa – jesteśmy ekspertami w obu tych zakresach!


Nasza firma posiada niemal 50-letnie doświadczenie w branży dźwigowej – żadne rozwiązania w tym zakresie nie są nam obce, a co więcej – pozostajemy na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć dla Ciebie taką windę – osobową czy też towarową – która idealnie wpisze się w Twoje indywidualne potrzeby.

Back to top