Sposób działania windy to zagadnienie, które w wielu w nas może budzić ciekawość. Zastanawiamy się nad nim nie tylko z powodu ogólnego zainteresowania mechanizmem urządzenia, ale również ze względu na kwestię bezpieczeństwa podczas przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi piętrami.

Winda – jak działa? Co warto wiedzieć?

Winda jest powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, służącym do pionowego przemieszczania się zarówno ludzi, jak i towarów. W sporym uproszczeniu sposób działania całej instalacji możemy przedstawić, uwzględniając kilka kluczowych czynników.

 Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż kabina porusza się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych w szybie dźwigowym. To obszar, który zwykle osłonięty jest ścianami, stropem oraz dnem podszybia. Kabina windy połączona jest z prowadnicami przy pomocy zawiesia, co pozwala na sprawną pracę sprzętu.

 Maszyna zatrzymuje się na wybranych piętrach, a za jej prawidłowe działanie odpowiada specjalnie dobrany zestaw napędowy oraz powiązany z nim osprzęt. Silnika napędza pracę urządzenia, dzięki czemu możemy poruszać się nim, by dostać się na wybrane piętro.

 Rozróżniamy dwa napędy – elektryczny i hydrauliczny. W pierwszym z nich za pobudzenie dźwigu do działania odpowiada wciągarka, natomiast w napędach hydraulicznych jest to agregat.

Zasada przeciwwagi – jak się ją wykorzystuje?

W obecnych czasach coraz więcej wind wyposażonych jest w silnik elektryczny i napęd linowy. Napędzana podzespołem przekładnia uruchamia kolo liniowe, które zależnie od kierunku obrotu opuszcza albo podnosi kabinę. W ten sposób umożliwia dostanie się osób oraz towarów na konkretne kondygnacje.

 Do najważniejszych elementów całego mechanizmu należą stalowe liny, które łączą kabinę z przeciwwagą. Ma ona za zadanie balansować kabinę, a także zapewnić docisk lin do koła napędzającego.

Komu powierzyć produkcję i montaż windy?

Zaprojektowanie oraz zamontowanie windy jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, które warto pozostawić w ręce fachowców. Jako zespół ZEMM tworzymy firmę z bogatym doświadczeniem, zajmując się produkcją dźwigów osobowych z najwyższej jakości komponentów.

 Nasi pracownicy to zespół wykwalifikowanych ekspertów, którzy do każdego zlecenia podchodzą w indywidualny sposób, dbając o najdrobniejsze detale. Proponujemy dźwigi w pełni dopasowane do specyfiki danego budynku, a jednocześnie bezpieczne oraz komfortowe w użytku.

Czy poruszanie się windą jest bezpieczne?

Z poprzedniej części artykułu nasi czytelnicy mogli dowiedzieć się, jak działa winda. Warto mieć również świadomość, że przemieszczanie się nią z piętra na piętro jest całkowicie bezpieczne. Współczesne windy posiadają szereg zabezpieczeń oraz przycisk alarmowy, dzięki którym korzystanie z urządzenia nie wiąże się z narażeniem pasażerów na niebezpieczeństwo.

 

Gdy dojdzie do zatrzymania kabiny w szybie, możemy posłużyć się panelem z podanymi telefonami alarmowymi. Taka opcja zapewnia szybki kontakt z ekipą ratowniczą, zajmującą się uwolnieniem znajdujących się w dźwigu osób.

Back to top