Nowoczesne dźwigi szpitalne stanowią kluczowy element infrastruktury medycznej. Przygotowanie projektu oraz produkcja to skomplikowane procesy, które wymagają spełnienia szeregu rygorystycznych standardów.

Wszelkie regulacje zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Wyjaśniamy, jakie standardy muszą spełniać windy szpitalne, aby mogły zostać oddane do użytku.

Czym są dźwigi szpitalne?

Windy szpitalne to specjalnie zaprojektowane windy, które są nieodłącznym elementem infrastruktury każdej placówki medycznej. Ich głównym zadaniem jest efektywne i bezpieczne przewożenie pacjentów, w tym osób niepełnosprawnych, personelu medycznego oraz niezbędnego sprzętu, jak łóżka szpitalne czy sprzęt.

Odpowiednio zaprojektowane dźwigi szpitalne umożliwiają płynne, a zarazem szybkie przemieszczanie się po placówce, co jest szczególnie ważne w sytuacjach awaryjnych.

Podstawowa zasada działania dźwigów szpitalnych

Dźwigi szpitalne działają na tej samej zasadzie co standardowe windy, lecz zostały przystosowane do specyficznych potrzeb środowiska medycznego. Są wyposażone w systemy umożliwiające płynne ruszanie i precyzyjne zatrzymywanie się na wymaganych poziomach.

Ponadto dźwigi szpitalne posiadają systemy awaryjne, które gwarantują ciągłość działania nawet w przypadku awarii zasilania. Ważnym aspektem jest również system wezwań priorytetowych, umożliwiający szybką reakcję w sytuacjach krytycznych.

windy szpitalne

Dźwigi szpitalne - jakie standardy muszą spełniać? Jakie normy? 81.20/81.50, 81.28, 81.70 81.71?

Odporna na dewastacje(dodatkowe odboje) różne sytuacje Zgodna z normą dla niepełnosprawnych

Windy szpitalne muszą spełniać szereg wymagań technicznych, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i dostępność dla wszystkich użytkowników. Pierwszym, a jednocześnie podstawowym wymogiem jest odpowiednia wielkość kabiny dźwigu. Musi być dostosowana do przewożenia łóżek szpitalnych oraz sprzętu medycznego. Wymiary powinny umożliwiać swobodne manewrowanie łóżkiem, zapewniając komfort, a także bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi.

Dźwig musi być również wyposażony w odpowiednio nisko zamontowane przyciski sterujące, aby były dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. Kolejnym istotnym aspektem są wymiary drzwi kabinowych. Muszą wynosić co najmniej 900 mm, żeby zapewnić łatwy wjazd i wyjazd.

Równie ważny jest system łączności w kabinie dźwigu, który umożliwia komunikację z ekipą serwisową w przypadku awarii. Zapewnienie niezawodnego sposobu na komunikowanie się z osobami obsługującymi urządzenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu.

Jakie standardy muszą spełniać dźwigi szpitalne? Drugi raz to samo pytanie

Windy szpitalne powinny również posiadać systemy obsługi wezwań priorytetowych, które są aktywowane w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiego transportu pacjentów, np. w przypadku jazdy z pacjentami na łóżkachi. Taki system umożliwia bezpośredni i nieprzerwany dostęp do wybranego piętra, omijając inne wezwania.

Oprócz tego windy w placówce medycznej muszą być wyposażone w systemy gwarantujące płynne ruszanie i precyzyjne zatrzymywanie się na poszczególnych piętrach. To szczególnie ważne w przypadku przewożenia pacjentów w stanie krytycznym. Dokładne pozycjonowanie kabiny na przystankach jest niezbędne dla zapewnienia łatwego dostępu do środka, a szczególnie przy użyciu łóżek szpitalnych lub wózków inwalidzkich.

Dźwigi szpitalne muszą więc spełniać wysokie standardy techniczne i funkcjonalne, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort, a także efektywność ich użytkowania. Spełnienie takich wymagań jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania każdej nowoczesnej placówki medycznej, gdzie szybkość oraz niezawodność transportu wewnętrznego mogą decydować o życiu pacjentów.

Ostatnim elementem nie mniej ważnym jest konstrukcja techniczna urządzenia przygotowana pod duże obciążenie pracy i łatwość w obsłudze i naprawach. Przewidująca długą bezawaryjną pracę lecz jak już się zdarzy awaria to krótkie postoje.

Back to top