Obecność windy w budynku to znaczne ułatwienie, a często również niezbędny element konstrukcyjny. Z tego względu stała się standardem w nowo stawianych budynkach, jednak brakuje jej w wielu starszych blokach. Na szczęście istnieje możliwość montażu windy w starym budownictwie, choć w tym zakresie zdarzają się również wyjątki. Co warto wiedzieć na temat takiego przedsięwzięcia?

Budowa windy w starym bloku – kiedy jest możliwa?

Jeśli zastanawiamy się nad budową windy w starym bloku, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować przepisy prawne oraz zlecić wykonanie analizy technicznej budynku. Tego rodzaju usługa jest świadczona przez specjalistów będących w stanie ocenić możliwości modernizacji nieruchomości. Warto podkreślić, że z odmowną decyzją z powodów technicznych spotykamy się jednak bardzo rzadko.

Co więcej, należy mieć na względzie, że montaż windy w starym budownictwie jest możliwy tylko wówczas, gdy wyrazi na niego zgodę większość mieszkańców lokali. Inwestor powinien również uzyskać zgodę właściciela gruntu i pozwolenie na budowę, a także zlecić wykonanie projektu inwestycji. Jeżeli budynek, w którym chcemy dobudować windę, figuruje w rejestrze zabytków, wymagana jest również zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wspólnota mieszkaniowa musi także podjąć uchwałę o budowie windy.

Jaki jest koszt montażu windy w starym budownictwie?

Choć ostateczny koszt montażu windy w starym budownictwie różni się w zależności od kilku czynników, szacuje się, że najczęściej oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wpływ na cenę mają między innymi usytuowanie szybu – w starych budynkach najczęściej zewnętrzne ze względu na brak miejsca – wymagany udźwig, ilość przystanków i drzwi przystankowych, wielkość kabiny, a także standard, w jakim zostanie wykończona. Kwoty w górnych granicach często ponoszone są również w przypadku budynków zabytkowych.

Warto jednak wiedzieć, że można uzyskać dofinansowanie na montaż windy w starym budownictwie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i społeczne inicjatywy mogą starać się o uzyskanie pożyczki bez wkładu własnego, o niskim oprocentowaniu i długim okresem spłaty, który wynosi nawet 20 lat. Warto pamiętać, że jeżeli budowa windy w starym bloku nie jest możliwa lub koszt przedsięwzięcia jest zbyt wysoki, można zdecydować się na znacznie tańsze w realizacji platformy przyschodowe.

Co, jeśli większość mieszkańców nie popiera budowy windy w starym bloku?

Niekiedy może zdarzyć się tak, że osoby obawiające się dodatkowych kosztów, zagłosują przeciwko budowie windy w starym bloku, uniemożliwiając uzyskanie większości. Również spółdzielnia może wyrazić w tej sprawie głos sprzeciwu. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest inwestycja we wspomniane platformy przyschodowe lub krzesełka dźwigowe. Warto pamiętać, że na nie również można uzyskać dofinansowanie z PFRON. Co ważne, może ono pomóc w pokryciu aż 95 procent wartości wybranego urządzenia.

Back to top