Obecnie komfort życia w budynkach wielopiętrowych ma niebagatelne znaczenie, dlatego trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma zamontowanej windy.

osobowego jest jednym z wielu aspektów, który musimy się zająć w trakcie przebiegu całego procesu montażowego. Prócz kwestii technicznych niezwykle ważny element stanowi wymagana dokumentacja.

W przygotowanym przez nas artykule zamieściliśmy informacje, dzięki którym osoby zainteresowane instalacją windy mogą dowiedzieć się, jakie formalności są niezbędne, by wszystko przebiegło zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami i przepisami.

Dźwig osobowy – wymagana dokumentacja

Pierwszym krokiem, o jaki należy zadbać, decydując się na montaż windy osobowej, jest zgromadzenie wymaganej dokumentacji. To urządzenie, które musi być zarówno funkcjonalne, jak i bezpieczne, dlatego mamy obowiązek zebrać szereg ważnych papierów.

 Na etapie planowania w niektórych przypadkach konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Okazuje się ono ważne w szczególności, gdy zachodzi konieczność wzmocnienia ścian, wylania solidnych fundamentów, wykonania dziur w ścianach o odpowiedniej szerokości czy zamontowania podnośników. Pozwolenie to powinno obejmować szczegółowe dane dotyczące planowanego dźwigu, takie jak parametry techniczne, lokalizacja oraz plan zagospodarowania przestrzennego.

 Kolejnym istotnym elementem jest dokumentacja techniczna windy, której opracowaniem musi zająć się uprawniona do tego osoba. Znajdziemy w niej nie tylko rysunki, ale również opis przedstawiający wszelkie istotne kwestie związane z instalacją urządzenia.

Winda osobowa – wymagana dokumentacja

Dokumentacja techniczna windy daje pewność, że urządzenie spełnia wszystkie normy oraz wymagania. Przede wszystkim powinna obejmować projekt budowlany, uwzględniający wszelkie niezbędne rysunki, w tym schematy instalacyjne, konstrukcję szybu i maszynowni, a także plany fundamentów.

 

Niezwykle ważną częścią dokumentacji technicznej windy, jest specyfikacja urządzenia. Powinniśmy znaleźć w niej dane dotyczące rodzaju, udźwigu, rodzaju napędu, prędkości i zabezpieczeń. W papierach muszą zostać umieszczone wszelkie obliczenia wytrzymałościowe, potwierdzające, że konstrukcja budynku jest przystosowania do instalacji windy o określonych parametrach. Ważny czynnik stanowi także opracowanie instrukcji użytkowania oraz serwisowania dźwigu, która powinna być szczegółowa i dopasowana do specyfiki danego urządzenia.

 

Na etapie odbioru wymagana dokumentacja obejmuje wszystkie protokoły z przeprowadzonych testów oraz przeglądów technicznych. Kluczowym elementem jest certyfikat zgodności, potwierdzający, że dźwig został zamontowany zgodnie z normami europejskimi i krajowymi. Prócz tego musimy uzyskać także decyzję Urzędu Dozoru Technicznego, który na podstawie przeglądu oraz analizy dokumentacji dopuszcza sprzęt do użytkowania.

Gdzie zamówić windę osobową?

Planując montaż windy osobowej, warto zapoznać się z przygotowaną przez nas ofertą. Jesteśmy firmą z bogatym doświadczeniem, produkującą bezpieczne oraz niezawodne urządzenia, zgodne z wymaganiami Norm i Dyrektyw Unii Europejskiej. Oferujemy rozwiązania będące odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających inwestorów, którzy – podobnie jak my – nie zgadzają się na półśrodki.

 

Nasi pracownicy przekażą wszelkie najważniejsze informacje, pomagając w podjęciu optymalnej decyzji, która przyniesie satysfakcję z użytkowania windy przez wiele kolejnych lat.

Back to top