Współczesne budownictwo mieszkaniowe coraz częściej wymaga zastosowania rozwiązań ułatwiających życie mieszkańców, zwłaszcza w kontekście łatwości poruszania się po budynku. Jednym z kluczowych elementów, który znacząco wpływa na komfort życia w wielopiętrowych budynkach, jest winda. Choć może się wydawać, że jej obecność jest standardem, istnieją określone przepisy i zalecenia dotyczące tego od ilu pięter jej instalacja staje się konieczna.

Podstawowa zasada działania windy osobowej

Winda osobowa to urządzenie dźwigowe służące do przewożenia osób między różnymi poziomami w budynku. Składa się z kabiny, która porusza się wzdłuż pionowych szyn prowadzących, napędzanej przez silnik elektryczny lub inaczej, jeśli mowa o windzie hydraulicznej. Zasada działania windy opiera się na wykorzystaniu przeciwwagi, która równoważy ciężar kabiny, dzięki czemu jej przemieszczanie jest bardziej efektywne energetycznie i płynne. Nowoczesne windy są wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa, które chronią przed wypadkami, takie jak systemy hamulcowe, drzwi z blokadą, czy alarmy.

Od ilu pięter musi być winda w budynku?

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi, instalacja windy w nowo budowanych obiektach mieszkaniowych jest obowiązkowa w przypadku, gdy budynek ma więcej niż cztery kondygnacje nadziemne. Oznacza to, że budynki, które mają pięć lub więcej pięter, muszą być wyposażone w co najmniej jedną windę. Jest to zapisane w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mających na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa oraz możliwości łatwego dostępu do mieszkań na wyższych piętrach.

Winda w bloku - od ilu pięter jest konieczna?

Podobne regulacje dotyczą bloków mieszkalnych. Przepisy budowlane jasno określają, że w budynkach wielorodzinnych powyżej czterech pięter konieczna jest instalacja windy. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia dostępności, szczególnie dla osób starszych, rodziców z wózkami dziecięcymi czy osób niepełnosprawnych. Winda w bloku mieszkalnym znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie i wpływa na atrakcyjność nieruchomości na rynku. Ponadto jej obecność wpływa również na bezpieczeństwo – w sytuacji awaryjnej, jak na przykład pożar, winda może być niezbędna do szybkiej i skutecznej ewakuacji, szczególnie z wyższych pięter. Ostatecznie, choć prawo wymaga wind w budynkach o więcej niż czterech piętrach, decyzja o ich instalacji w niższych kondygnacjach może być również podejmowana przez deweloperów i wspólnoty mieszkaniowe, biorąc pod uwagę potrzeby i życzenia mieszkańców. Wiele nowych projektów budowlanych już na etapie planowania uwzględnia windy w blokach trzy- czy czteropiętrowych, podkreślając ich rolę w zapewnianiu wygodniejszej i bardziej dostępnej przestrzeni.

Od którego piętra musi być winda i jak wpływa ona na codzienny komfort mieszkańców?

Instalacja windy w budynku wielopiętrowym nie tylko podnosi standard i wartość nieruchomości, ale przede wszystkim zwiększa komfort życia mieszkańców. Dzięki windzie codzienne czynności, takie jak zakupy czy wnoszenie ciężkich przedmiotów do mieszkania stają się znacznie łatwiejsze. Ponadto winda jest nieocenionym udogodnieniem dla osób mających trudności z poruszaniem się po schodach.

Back to top